conti_htd5950_400
conti_htd5950_400_2
conti_htd5950_400
conti_htd5950_400_2
CONTI HTD 950 5M SLEEVE 480MM Conti Synchrobelt timing belt - HTD5950-400
0.86 tax incl.
On order: delivered from 19/05/2026
millimeter
The minimum purchase order quantity for the product is 400.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 19/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 950
  • Pitch: 5 mm
  • Sleeve width: 400 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Number of teeth: 190
  • Material (cord): Glass
  • Colour (manufacturer): Black
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858179786
  • Supplier number: CONTI HTD5950-400
Length
950
Pitch
5 mm
Sleeve width
400 mm